“Tisuće ljudi u našoj zemlji i širom svijeta čekaju na transplantaciju i oni ne predstavljaju statistike, već nevjerojatne životne priče koje su, nažalost, usko vezane uz nedostatak organa, a naša dužnost, kao zdravstvenih djelatnika, je da razvijamo i unapređujemo transplantacijski program”, rekao je federalni ministar zdravstva dr. Nediljko Rimac na Konferenciji povodom obilježavanja Europskog dana darivanja organa.
Današnju Konferenciju u Sarajevu organiziralo je Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine u suradnji s Donorskom mrežom u BiH, a u cilju promocije darivanja organa i podizanja svijesti građana i zdravstvenih djelatnika o važnosti donorstva i transplantacije organa.
“Kadaverična transplantacija nudi iznimnu priliku za spašavanje života, a naš sustav treba osnažiti i unaprijediti kako bismo povećali broj donora. To zahtijeva zajedničke napore svih nas — od stručnjaka u zdravstvu, do institucija, nevladinih organizacija, ali i samih građana. Tijekom ove godine imali smo značajan porast broja donora, a prvi put je urađena i transplantacija srca. Međutim, trebamo uključiti i sve druge aktere, kako unutar, tako i izvan sektora zdravstva, kako bismo dosegli razinu transplantacijskog programa, koja će svim našim pacijentima pružiti nadu i omogućiti liječenje”, istaknuo je ministar Rimac.
Ministrica civilnih poslova Dubravka Bošnjak naglasila je da je, uz suglasnost entitetskih ministarstava zdravstva, ove godine poslano pismo namjere prema Eurotransplantu čime je BiH službeno započela svoj put ka članstvu u ovoj važnoj međunarodnoj mreži.
“Također, ove godine održali smo dva konstruktivna sastanka s rukovodstvom Eurotransplanta na kojima smo razgovarali, ne samo o uvjetima ulaska BiH u Eurotransplant, već i o mogućnostima bilateralne suradnje sa zemljama članicama prije stjecanja punopravnog članstva. Očekujemo da ćemo u narednih mjesec dobiti službenu mapu puta s jasnim uvjetima i zadacima koje moramo ispuniti u narednom periodu” – rekla je ministrica Bošnjak.
Predsjednica Donorske mreže u BiH prof. dr. Halima Resić istaknula je važnost sustavnog djelovanja u ovom području uključujući edukaciju i podizanje svijesti javnosti.
“Da bi se Bosna i Hercegovina pridružila zemljama u Eurotransplantu potrebno je da imamo mnoogo veći broj donora. U tom smislu, veoma je bitna podrška javnosti i medija, posebno političara i nadležnih institucija”, rekla je Resić.
Svi sudionici Konferencije posebno su istaknuli da je transplantacijski program nemoguć bez razvijanja svijesti o donorstvu, te uputili najiskrenije izraze zahvalnosti obiteljima donora, koje su svojom nesebičnom odlukom o darivanju organa svojh najbližih, odlučile drugima spasiti život.