Ugostitelji u Federaciji BiH do danas su bili u obvezi prilagodoti svoje poslovanje s Pravilnikom o uvjetima za posebne prostore za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja, koji je stupio na snagu prije šest mjeseci, istaknuto je na današnjoj konferenciji za medije koju je organiziralo Federalno ministarstvo zdravstva i Udruga PROI.
Podsjećamo, u cilju zaštite i unapređenja zdravlja stanovništva pušenje je Zakonom o kontroli i ograničenoj uporabi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje zabranjeno u svim zatvorenim javnim prostorima, mjestu rada i u javnom prijevozu, kao i u privatnim sredstvima prijevoza u kojima se nalaze malodobne osobe. Zakonom su, također, utvrđeni izuzetci u smislu da se u pojedinim ustanovama i pravnim subjektima, uključujući ugostiteljske objekte, mogu uspostaviti posebne prostorije za pušenje koje moraju ispunjavati uvjete propisane Pravilnikom.
- Pravilnikom koji je stupio na snagu 13.06. ove godine je dat rok od šest mjeseci ugostiteljskim objektima, ali i drugim pravnim subjektima u kojima je sukladno Zakonu i Pravilniku moguće uspostaviti posebne prostore za pušenje, i on je danas istekao. Od danas će inspektori na terenu upozoravati vlasnike ugostiteljskih objekata i savjetovati ih u pogledu što bolje implementacije pravilnika, s tim da će naplaćivanje novčanih kazni početi za šest mjeseci. U komunikaciji smo s inspekcijama iz svih dijelova Federacije BiH i upravo zbog što boljeg nadzora i jednakog pristupa u implementaciji Zakona nedavno je održan i sastanak u Sarajevu s više od 100 inspektora - rekao je Vedran Marčinko, pomoćnik federalnog ministra zdravstva za pravne poslove i EU integracije.
Pravilnikom je definirano da ugostitelji, čiji su objekti veličine do 50 kvadratnih metara i u kojima se isključivo poslužuje piće, mogu odrediti da li će objekti u potpunosti biti nepušački ili pušački, uz ispunjavanje uvjeta definiranih Pravilnikom.
Ugostitelji čiji su objekti veći od 50 kvadratnih metara, mogu osigurati poseban prostor za pušenje potpuno odvojen od nepušačke zone, s tim da taj prostor ne smije biti manji od 10m2 niti zauzimati više od 20 procenata ukupnog prostora ugostiteljskog objekta, te moraju ispunjavati i druge uvjete definirane Pravilnikom.
- Danas ističe rok za poslovne subjekte da usklade svoje poslovanje s podzakonskim aktima koji propisuju uvjete za izuzeća od zabrane pušenja u određenim prostorima. Posebno pohvaljujemo visok stepen odgovornosti javnosti, institucija i poslovnih subjekata koji su u potpunosti implementirali zabranu konzumacije duhanskih proizvoda. Pozdravljamo i poslodavce koji su zabranu pušenja proveli na radnim mjestima, za što su kaznene odredbe na snazi još od 28. maja - naglasila je Jasmina Čekrić, izvršna direktorica Udruženja PROI.
Podsjećamo, posebne prostorije za pušenje, osim ugostiteljskih objekata, sukladno Zakonu i uvjetima definiranim Pravilnikom, mogu biti uspostavljene i u prostorima za smještaj gostiju u skladu sa propisima o ugostiteljskoj djelatnosti, zračnim lukama, službama i odjelima za zaštitu mentalnog zdravlja u zdravstvenim ustanovama, ustanovama koje pružaju psihosocijalnu rehabilitaciju osoba s duševnim smetnjama, u ustanovama za palijativnu njegu, ustanovama za njegu starijih osoba i u ustanovama namijenjenim za izdržavanje kazne.
Zakon o kontroli i ograničenoj uporabi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje je dugoročna strateška mjera za zaštitu i unapređenje zdravlja stanovništva, kroz zaštitu osoba od izloženosti duhanskom dimu, zabrani reklamiranja duhanskih proizvoda, i drugih mjera koje su zapravo usmjerene na uspostavu takvog okruženja u kojem će mladi lakše donositi zdrave odluke.
Na linku ispod je kompletan Pravilnik o uvjetima za posebne prostore za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja: