Federalna uprava za inspekcijske poslove u suradnji s Federalnim ministarstvom zdravstva, organizirala je u Sarajevu stručno savjetovanje za inspekcijske organe o temi „Obvezna imunizacija protiv dječjih zaraznih bolesti i prateće kontrole od strane nadležnih inspekcija u Federaciji BiH“.
Imajući u vidu da je obvezna imunizacija jedna od najvažnijih tema u području zaštite zdravlja djece, razgovarano je o rizicima i posljedicama odbijanja imunizacije, kalendaru imunizacije, nabavi, transportu i načinu čuvanja cjepiva u Federaciji BiH, te o ulozi inspekcijskih organa u okviru osiguranja provođenja obvezne imunizacije.
Prim.dr. Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra zdravstva naglasio je značaj uloge inspekcijskih organa u unapređenju javnog zdravlja u FBiH.
- Mi smo uspješni onoliko koliko je uspješno provođenje zakona, za šta su zadužene inspekcije. Imunizacija je jedan od najvećih javnozdravstvenih prioriteta i nužno je usmjeriti i koordinirati aktivnosti svih nadležnih institucija kako bismo pravilnim fokusom angažmana na najznačajnija pitanja spriječili ozbiljne štetne posljedice po javno zdravlje – istakao je dr. Čerkez.
Redovito provođenje inspekcijskih nadzora u zdravstvenim ustanovama iznimno je važno, istakla je direktorica Federalne uprave za inspekcijske poslove Ivana Prvulović.
- Naglašavam da se uloga inspekcijskih organa ne isrcpljuje inspekcijskim nadzorom i da je u ovom području od velikog javnozdravstvenog značaja potrebno sinergijsko djelovanje svih relevantnih institucija koje uključuje širi društveni angažman, praktično informiranje i edukaciju zdravstvenih djelatnika, roditelja, šire javnosti, ali i inspektora o važnosti imunizacije i štetnim posljedicama otpora imunizaciji i kršenja propisa, te naše aktivno sudjelovanje. Imajući u vidu da je uloga inspekcijskih organa u provođenju obvezne imunizacije od suštinskog značaja za očuvanje javnog zdravlja, Federalna uprava za inspekcijske poslove će nastaviti raditi na unapređenju aktivnosti, edukaciji zajednice i osiguranju zakonske obveze da svako dijete dobije potrebnu zdravstvenu zaštitu kroz cijepljenje – izjavila je Prvulović.
Prim.dr. Siniša Skočibušić, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH istakao je da je imunizacija najbolja mjera za sprječavanje oboljevanja te razvoja komplikacija i smrtnosti od zaraznih bolesti.
- Oklijevanje i nedostatan cijepni obuhvat predstavljaju značajne izazove u Federaciji BiH, posebno kada je riječ o aerosolno prenosivim infekcijama poput gripe, COVID-19, RSV-a, pneumokoknih infekcija, a posebice aktualnog velikog kašlja i ospica. Smatrajući da je pravo na zdravstvenu skrb djece obveza i društveni cilj, želimo i s nadležnim inspekcijskim organima u FBiH postići da roditelji/staratelji/hranitelji još odgovornije pristupaju imunizaciji svoje djece. Smatramo da će i njihovo veće djelovanje i prisustvo na terenu, u suradnji sa zdravstvenimdjelatnicima koji rade na imunizaciji, doprinijeti postizanju i održanju visokih obuhvata djece i mladeži u FBiH imunizacijom, a koji će smanjiti prijetnje od izbijanja epidemija cijepno preventabilnih bolesti u FBiH – rekao je dr. Skočibušić.
Dr. Dušan Kojić iz UNICEF-a, koji je pokrovitelj ovog događaja, rekao je da je cijepna pokrivenost u Bosni i Hercegovini daleko od optimalne.
- Porazno je da u 2024. godini imamo proglašene dvije epidemije u kojima je zabilježeno sedam smrtnih slučajeva. Nedopustivo je da u 21. stoljeću djeca umiru od zaraza koje se mogu spriječiti redovitom obveznom imunizacijom. Cijepna pokrivenost u FBiH varira od 28% do 98%, u zavisnosti od kantona, što zahtijeva dodatni angažman na izjednačavanju stope obavezne imunizacije u FBiH. U tom smislu, UNICEF u BiH stoji na raspolaganju nadležnim organima u unapređenju stanja u oblasti obvezne imunizacije - izjavio je dr. Kojić.
Adi Gujić, glavni federalni zdravstveni inspektor osvrnuo se na nedostatnu stopu obvezne imunizacije.
- Inspektori se na terenu suočavaju s raznim izazovima koji se odnose na povremene probleme sa snabdijevanjem cjepivima, povećan otpor na cijepljenje usljed dezinformacija, varijacije u stopama cijepljenja, te je važno na ove izazove adekvatno i pravovremeno odgovoriti - izjavio je dr. Gujić.
Stručnom savjetovanju prisustvovali su zdravstveni, farmaceutski i sanitarni inspektori iz Federalne i kantonalnih uprava za inspekcijske poslove.