Dvadeset stručnjaka iz područja zdravstvene njege bit će obučeni da postanu edukatori, kako za druge zdravstvene profesionalce, tako i za širu javnost, o temama koje su ključne za očuvanje zdravlja.
Obuka je započela u Sarajevu za polaznike iz edukativnih centara u Zenici, Sarajevu, Mostaru, Tomislavgradu, Tuzli i Grudama. Ovim se formira aktivna mreža edukatora koji će raditi na promociji zdravlja u zajednici.
Polaznici će kroz teorijske i praktične vježbe naučiti različite metode i tehnike za obrazovanje odraslih. Cilj je da budu sposobni podučavati kako stručnjake, tako i stanovništvo o važnim temama vezanim za očuvanje zdravlja.
Jedan od ciljeva cjeloživotnog učenja za zdravstvene djelatnike je poboljšanje zdravlja zajednice i povećanje kvalitete života. Da bi postali edukatori, zdravstveni djelatnici moraju razviti andragoške vještine, koje podrazumijevaju sposobnost da prepoznaju i odgovore na potrebe pojedinaca i zajednice.
Do sada se andragoškim vještinama nije pridavala velika pažnja, čak ni u osnovnom obrazovanju. Međutim, s obzirom na to da životne potrebe zahtijevaju sveobuhvatan pristup, uvođenje andragoške obuke u stručno usavršavanje zdravstvenih djelatnika pokazuje rastuću potrebu za multidisciplinarnim pristupom koji uključuje i obrazovne metode.
Edukacija se provodi u okviru Projekta jačanja sestrinstva u Bosni i Hercegovini (ProSes), koji u suradnji s Federalnim ministarstvom zdravstva implementira Fondacija fami, a financira i podržava Vlada Švicarske.