U Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu održan je Simpozijum pod nazivom „Imamo donore – Imamo transplantacije“ u organizaciji KCUS-a, Donorske mreže BiH i Udruge dijaliziranih i transplantiranih pacijenata u FBiH.
Jedna od ključnih tema bila je potencijal Bosne i Hercegovine za pridruživanje Eurotransplantu, međunarodnoj organizaciji koja podržava suradnju u darivanju i razmjeni organa među zemljama članicama.
Predsjednica Donorske mreže BiH prof.dr. Halima Resić istakla je da je za promociju donorstva organa ključno razviti svijest obitelji da daju suglasnost za doniranje kada nastupi moždana smrt.
„Neophodno je educirati obitelji o takvim situacijama, te usmjeravati što više mladih u transplantacijsku medicinu kako bismo imali dovoljno kadrova u tom području. Za pristupanje naše zemlje međunarodnoj organizaciji za poticanje i koordinaciju transplantacije organa Eurotransplant potrebno je da imamo 10 donora na milijun stanovnika, a sada ne znamo koliko ih imamo“, izjavila je prof.dr. Resić.
Šef Klinike za nefrologiju KCUS-a prof.dr. Damir Rebić izjavio je da samo na temelju povećanja broja kadaveričnih transplantacija, odnosno presađivanja organa s preminule osobe na živu, možemo računati da se razvija transplantacijski program u BiH.
„Ove godine, prvi put u KCUS-u je uspostavljena ravnoteža između broja kadaveričnih transplantacija i transplantacija živih srodnih ili živih nesrodnih. Potrebno je uspostavljanje sustava u kojem svaka disciplina ima svoj zadatak u datom trenutku ali i širenje na što veći dio BiH kada su u pitanju eksplantacijske bolnice“, kazao je prof.dr. Rebić.
Ravnateljicva Centra za transplantacijsku medicinu pri Federalnom ministarstvu zdravstva Olivera Tadić istakla je da Federalno ministarstvo zdravstva kontinuirano provodi aktivnosti u cilju unapređenja programa transplantacije u Federaciji BiH, s posebnim akcentom na unapređenju donorskog programa.
„Pristupanje Eurotransplantu jedan je od prioriteta ovog ministarstva, ali prije svega moramo raditi na stvaranju uvjeta koji će našim građanima omogućiti pravovremeno i kvalitetno liječenje transplantacijom u zdravstvenim ustanovama u Federaciji BiH, a što će omogućiti da nas zemlje regije i međunarodne organizacije prepoznaju kao ravnopravnog partnera“, naglasila je Tadić.
Ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak istakla je važnost podizanja svijesti o doniranju organa, te navela da broj pacijenata koji čekaju transplantaciju kontinuirano raste, dok broj dostupnih organa ostaje nedostatan. Ukazala je da ova situacija zahtijeva žurno djelovanje i stručnu potporu svih nas.
Simpozijumu su, osim predstavnika KCUS-a, Donorske mreže BiH, Udruge dijaliziranih i transplantiranih pacijenata u FBiH, Federalnog ministarstva zdravstva, Ministarstva civilnih poslova BiH, Ministarstva zdravstva KS, Opće bolnice “Prim.dr. Abdulah nakaš”, prisustvovali i stručnjaci iz područja transplantacijske medicine, te liječnici i medicinsko osoblje.