Datum objave: 21.01.2025

Zašto se cijepiti protiv HPV-a? Karcinom vrata maternice – četvrti najčešći rak među ženama u svijetu

Siječanj je mjesec podizanja svijesti o karcinomu vrata maternice (cerviksa).

Prema podatcima Zavoda za javno zdravstvo FBiH, u Federaciji Bosne i Hercegovine u prosjeku godišnje oboli 150, a umre oko 80 žena. Glavni uzročnik karcinoma vrata maternice je humani papiloma virus (HPV), a najučinkovitija zaštita je imunizacija.


Imunizacija protiv HPV učinkovito štiti, ne samo od karcinoma cerviksa (vrata maternice), već i od karcinoma rodnice, stidnice, anusa, penisa, karcinoma u području usta i ždrijela, te genitalnih i negenitalnih bradavica.

U Federaciji Bosne i Hercegovine imunizacija se preporučuje djevojčicama i dječacima u dobi od 13 do 18 godina – prije izlaganja virusu tj. prije početka spolne aktivnosti. Cjepivo se može dati i starijima koji nisu prethodno cijepljeni. Daju se 2 doze devetovalentnog cjepiva protiv HPV-a, s razmakom od najmanje 6 mjeseci između 1. i 2. doze cjepiva.

Cjepivo koje se upotrebljava u Federaciji BiH je provjereno, sigurno, visokoučinkovito i besplatno i isto je u uporabi u cijelom svijetu.

Početku procesa imunizacije protiv HPV u FBiH prethodila je izrada Programa imunizacije protiv HPV-a u Federaciji Bosne i Hercegovine koji je izradio Zavod za javno zdravstvo FBIH, a prihvatilo Federalno ministarstvo zdravstva. 

Prepoznavanje simptoma

Rano otkrivanje praćeno brzim, kvalitetnim i adekvatnim tretmanom, u bilo kojoj dobi, može dovesti do izlječenja raka vrata maternice. S tim u svezi, ključno je prepoznavane simptoma i pravodobno traženje medicinskog savjeta.

Potrebno je obratiti se liječniku, ako se primijeti:

krvarenje između menstruacija, nakon menopauze ili nakon spolnog odnosa,

pojačan vaginalni iscjedak,

vaginalni iscjedak neugodnog mirisa,

uporna bol u leđima, nogama ili karlici,

gubitak težine, umor i gubitak apetita,

vaginalna neprijatnost,

oticanje nogu.

Ovi simptomi, također, mogu biti znakovi drugih zdravstvenih problema koji nisu povezani s rakom vrata maternice, ali svakako zahtijevaju liječnički pregled.

Iskustva struke pokazuju da se za smanjenje stope obolijevanja i smrtnosti od raka vrata maternice preporučuju redovite zdravstvene kontrole, citološki nalaz (PAPA-test), kao i imunizacija protiv humanog papiloma virusa (HPV).

Ranim otkrivanjem oboljenja putem redovitih zdravstvenih pregleda, a naročito organiziranim sistemskim skriningom, može se znatno utjecati na smanjenje stope smrtnosti i produžiti život oboljelim ženama.


Program imunizacije protiv HPV infekcije u FBiH

U proteklom razdoblju, Federalno ministarstvo zdravstva, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, kantonalni zavodi za javno zdravstvo, nevladine organizacije, u suradnji s međunarodnim partnerima SZO i UNFPA, poduzrli su značajne aktivnosti koje su imale za cilj razvoj Programa imunizacije protiv humanog papiloma virusa (HPV) u Federaciji BiH. U okviru tih aktivnosti, između ostalog, u svim kantonima u Federaciji BiH provedene su edukativne radionice o uvođenju imunizacije protiv HPV-a koje su namijenjene zdravstvenim djelatnicima, posebno onima koji provode imunizaciju.

Također, s ciljem prikupljanja pouzdanih podataka, koji će predstavljati temelj za izradu sveobuhvatnog Programa prevencije karcinoma cerviksa (vrata maternice) i karcinoma dojke u Federaciji BiH, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, u suradnji s Federalnim ministarstvom zdravstva i uz potporu Populacijskog fonda Ujedinjenih nacija BiH (UNFPA) proveo je istraživanje “Mapiranje dostupnosti zdravstvenih resursa i usluga u vezi s prevencijom karcinoma vrata maternice i karcinoma dojke u Federaciji BiH u 2023. i 2024. godini”. Istraživanjem se, između ostalog, osiguravaju podatci koji mogu uveliko doprinijeti provedbi mjera utvrđenih strateškim opredjeljenjima u Federaciji BiH, a naročito onih koje se odnose na unapređenje pristupa i smanjenje nejednakosti u zdravstvenim uslugama, te osnaživanju potencijala preventivne medicine.


Statistički podatci

Rak vrata maternice četvrti je najčešći rak među ženama u svijetu, sa oko 660.000 novih slučajeva i približno 350.000 smrtnih ishoda u 2022. godini. U FBiH stopa obolijevanja od ove vrste raka pokazuje rastući trend (na 10.000 žena, u 2013. godini iznosila je 3,6, a 2023. godine 5,2) kao i stopa umiranja (na 100.000 žena, 2013. godine iznosila je 4,2, a 2023. godine 7,1).

Najveće stope incidencije i smrtnosti od raka vrata maternice zabilježene su u zemljama s niskim i srednjim prihodima, što odražava velike nejednakosti uzrokovane nedostatkom pristupa nacionalnim programima cijepljenja protiv HPV-a (humanog papiloma virusa), skriningu za rak vrata maternice i uslugama liječenja, kao i utjecajima različitih društvenih i ekonomskih čimbenika kao što su spol, rodne predrasude i siromaštvo.

Neliječena uporna HPV infekcija vrata maternice uzrokuje 95% slučajeva ovog raka. Obično je potrebno 15-20 godina da abnormalne stanice postanu stanice raka, ali kod žena s oslabljenim imunološkim sustavom, npr. u slučaju neliječene HIV infekcije, ovaj proces može biti brži i trajati 5-10 godina. Čimbenici rizika za progresiju raka su stupanj onkogenosti tipa HPV-a, imunološki status, prisutnost drugih spolno prenosivih infekcija, broj poroda, mlađa dob pri prvoj trudnoći, korištenje hormonske kontracepcije i pušenje.


(Izvor: Zavod za javno zdravstvo FBiH)